Skip to content

15 Warren St.(Unit C0218)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$595,292
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0218
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC1495
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
10%
Improvement Value:$1,054,000
90%
Total Assessment$1,168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,088-0.6%
2024$26,252+1331.9%
2023$1,833-0.4%
2022$1,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,292
DeedBook 7034, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 2002