Skip to content

33 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block16202
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
43%
Improvement Value:$219,400
57%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613-0.6%
2024$8,667+40.1%
2023$6,187-0.4%
2022$6,210+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5542, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1915