Skip to content

401 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block16301
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
53%
Improvement Value:$173,800
47%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258-0.6%
2024$8,309+40.1%
2023$5,932-0.4%
2022$5,954+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915