Skip to content

733 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
May 3, 2016

Property Information

Block16102
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
12%
Improvement Value:$245,500
88%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230-0.6%
2024$6,269+40.1%
2023$4,475-0.4%
2022$4,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

DeedBook 9119, Page 306Recorded5/17/2016

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5549, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1922