Skip to content

148 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jun 29, 1988

Property Information

Block16102
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
49%
Improvement Value:$178,800
51%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865-0.6%
2024$7,914+40.1%
2023$5,649-0.4%
2022$5,670+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 3983, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1910