Skip to content

170 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block16102
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,800
38%
Improvement Value:$285,000
62%
Total Assessment$459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,267-0.6%
2024$10,332+40.1%
2023$7,375-0.4%
2022$7,403+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 8220, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1910