Skip to content

59 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block16202
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2U-H-B-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
42%
Improvement Value:$264,000
58%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,205-0.6%
2024$10,269+40.1%
2023$7,330-0.4%
2022$7,358+8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,350DeedBook 9509, Page 169Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900