Skip to content

49 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1955

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Aug 5, 1997

Property Information

Block16202
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
48%
Improvement Value:$187,300
52%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,090-0.6%
2024$8,141+40.1%
2023$5,811-0.4%
2022$5,833+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5173, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1955