Skip to content

198 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 2, 2000

Property Information

Block16202
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-20U-H
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
41%
Improvement Value:$1,007,100
59%
Total Assessment$1,707,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,120-0.6%
2024$38,359+40.1%
2023$27,382-0.4%
2022$27,484+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5569, Page 150