Skip to content

134 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block16601
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,791
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,800
43%
Improvement Value:$312,400
57%
Total Assessment$548,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,241-0.6%
2024$12,318+40.1%
2023$8,793-0.4%
2022$8,826+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 8921, Page 736Recorded7/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1909