Skip to content

91 Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block16701
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,777
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,300
43%
Improvement Value:$287,400
57%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,203-0.6%
2024$11,273+40.1%
2023$8,047-0.4%
2022$8,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 8982, Page 941Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 8982, Page 941

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8604, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1890