Skip to content

1 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block16803
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,037
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$490,900
66%
Total Assessment$740,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,544-0.6%
2024$16,648+40.1%
2023$11,884-0.4%
2022$11,928+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft5,037DeedBook 9596, Page 829Recorded9/12/2021

Property Sale

Sale
$457,000
DeedBook 7841, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 2006