Skip to content

344 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 11, 2012

Property Information

Block1705
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$200,100
47%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,492-0.6%
2024$9,552+40.1%
2023$6,819-0.4%
2022$6,844+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8855, Page 15Recorded6/15/2012

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 7133, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1900