Skip to content

31 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block17101
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,921
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
33%
Improvement Value:$319,900
67%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,660-0.6%
2024$10,727+40.1%
2023$7,658-0.4%
2022$7,686+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8550, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1910