Skip to content

94 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1917

Last Sale Date
May 25, 1988

Property Information

Block17102
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-9U-H

Assessment

Land Value:$315,000
24%
Improvement Value:$1,019,600
76%
Total Assessment$1,334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,802-0.6%
2024$29,988+40.1%
2023$21,407-0.4%
2022$21,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3978, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1917