Skip to content

62 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block17102
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,261
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
26%
Improvement Value:$470,700
74%
Total Assessment$637,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,224-0.6%
2024$14,313+40.1%
2023$10,217-0.4%
2022$10,256+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890