Skip to content

70 Summit Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Mar 1, 1999

Property Information

Block17102
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-D-28U-H

Assessment

Land Value:$980,000
40%
Improvement Value:$1,492,900
60%
Total Assessment$2,472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,220-0.6%
2024$55,566+40.1%
2023$39,665-0.4%
2022$39,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 5408, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1925