Skip to content

88 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1917

Last Sale Date
Dec 23, 1991

Property Information

Block17102
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-9U-H

Assessment

Land Value:$280,000
28%
Improvement Value:$720,900
72%
Total Assessment$1,000,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,350-0.6%
2024$22,490+40.1%
2023$16,054-0.4%
2022$16,114+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4458, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1917