Skip to content

42 Westervelt Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block17205
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
37%
Improvement Value:$228,100
63%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086-0.6%
2024$8,136+40.1%
2023$5,808-0.4%
2022$5,830+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 9133, Page 692Recorded7/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890