Skip to content

31 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$833,906
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block17803
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-1U-H-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
24%
Improvement Value:$598,100
76%
Total Assessment$788,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,598-0.6%
2024$17,709+40.1%
2023$12,641-0.4%
2022$12,688+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$833,906

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 9226, Page 304Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 9011, Page 177

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5326, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1890