Skip to content

29 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Dec 30, 1997

Property Information

Block17803
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-31U-E
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,085,000
70%
Improvement Value:$465,000
30%
Total Assessment$1,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,612-0.6%
2024$34,829+20.6%
2023$28,872-0.4%
2022$28,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 5230, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1925