Skip to content

41 Bentley Ave.(Block 17803 Lot 5)Jersey City, NJ 07304

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block17803
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,942+4.5%
2021$7,597+3.5%
2020$7,340-5.9%
2019$7,800+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft3,041DeedBook 9372, Page 128Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,041DeedBook 9365, Page 774Recorded12/13/2018