Skip to content

47 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Apr 19, 2013

Property Information

Block17803
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,583
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
42%
Improvement Value:$343,400
58%
Total Assessment$593,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251-0.6%
2024$13,334+40.1%
2023$9,518-0.4%
2022$9,554+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$506,000
DeedBook 8911, Page 544

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 5588, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1880