Skip to content

25 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2005

Property Information

Block17803
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,000
68%
Improvement Value:$127,900
32%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,796-0.6%
2024$8,851+11.7%
2023$7,922-0.4%
2022$7,952+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925