Skip to content

804 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block18801
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
25%
Improvement Value:$201,400
75%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020-0.6%
2024$6,058+40.1%
2023$4,324-0.4%
2022$4,341+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft1,680DeedBook 9967, Page 164Recorded2/27/2026

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,120DeedBook 9832, Page 49Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$91,489
DeedBook 5483, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1905