Skip to content

68 Brinkerhoff St.Jersey City, NJ 07304

Built 1865

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block17907
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,073
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
44%
Improvement Value:$276,200
56%
Total Assessment$491,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969-0.6%
2024$11,037+40.1%
2023$7,879-0.4%
2022$7,908+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
Sq Ft3,073DeedBook 9458, Page 659Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5480, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1865