Skip to content

72 Brinkerhoff St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Oct 3, 1975

Property Information

Block17907
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
32%
Improvement Value:$431,300
68%
Total Assessment$631,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,097-0.6%
2024$14,185+40.1%
2023$10,126-0.4%
2022$10,164+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3193, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1905