Skip to content

416 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1907

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block19203
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-1U-H-BTG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage968
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
43%
Improvement Value:$132,200
57%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,181-0.6%
2024$5,213+40.1%
2023$3,721-0.4%
2022$3,735+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9225, Page 31Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7544, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1907