Skip to content

143 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$608,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block18103
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
44%
Improvement Value:$160,800
56%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,391-0.6%
2024$6,431+40.1%
2023$4,591-0.4%
2022$4,608+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$608,000
Sq Ft1,680DeedBook 9919, Page 481Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,680DeedBook 9899, Page 575Recorded5/14/2025

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7669, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1935