Skip to content

251 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1940

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block18104
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CB-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
45%
Improvement Value:$156,600
55%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393-0.6%
2024$6,433+40.1%
2023$4,592-0.4%
2022$4,609+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,638DeedBook 9843, Page 386Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7221, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1940