Skip to content

253 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block18104
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-CB-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
41%
Improvement Value:$189,100
59%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,119-0.6%
2024$7,163+40.1%
2023$5,114-0.4%
2022$5,133+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,638DeedBook 9614, Page 675Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 9614, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1940