Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
860 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2001
Property Information
Block18203
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$140,900
97%
Improvement Value:$4,200
3%
Total Assessment$145,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,240 | -0.6% |
| 2024 | $3,260 | +40.1% |
| 2023 | $2,327 | -0.4% |
| 2022 | $2,336 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.