Skip to content

22-24 Olean Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block18204
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-8U-H-BGX
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
28%
Improvement Value:$720,000
72%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5423, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 0001