Skip to content

248 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block18302
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2SF-D-2U-H-SHED
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
41%
Improvement Value:$145,500
59%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540-0.6%
2024$5,575+40.1%
2023$3,980-0.4%
2022$3,994+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9160, Page 74Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5016, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1905