Skip to content

217 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 24, 2000

Property Information

Block19203
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,153
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
40%
Improvement Value:$150,200
60%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,591-0.6%
2024$5,626+40.1%
2023$4,016-0.4%
2022$4,031+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5628, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1905