Skip to content

62 Yale Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 12, 2000

Property Information

Block20803
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
41%
Improvement Value:$159,200
59%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,989-0.6%
2024$6,026+40.1%
2023$4,302-0.4%
2022$4,318+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5735, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1910