Skip to content

112 Atlantic St.Jersey City, NJ 07304

Built 1888

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block18505
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
32%
Improvement Value:$155,600
68%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129-0.6%
2024$5,161+40.1%
2023$3,684-0.4%
2022$3,698+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 8662, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1888