Skip to content

72 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block18603
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$455,300
86%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,842-0.6%
2024$11,916+40.1%
2023$8,506-0.4%
2022$8,538+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 9195, Page 839Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 9034, Page 299

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 8843, Page 829

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 7655, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1885