Skip to content

70 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 4, 2015

Property Information

Block18603
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$251,100
77%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,282-0.6%
2024$7,327+40.1%
2023$5,231-0.4%
2022$5,250+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 152Recorded9/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1885