Skip to content

60 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block18603
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
22%
Improvement Value:$272,400
78%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822-0.6%
2024$7,871+40.1%
2023$5,619-0.4%
2022$5,640+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910