Skip to content

78 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 6, 2008

Property Information

Block18603
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
23%
Improvement Value:$320,700
77%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249-0.6%
2024$9,307+40.1%
2023$6,644-0.4%
2022$6,669+4.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-005520-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Built

Built

Year Built: 1880