Skip to content

81 Harmon St.Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 15, 2008

Property Information

Block18705
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
25%
Improvement Value:$284,300
75%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,465-0.6%
2024$8,518+40.1%
2023$6,081-0.4%
2022$6,104+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8518, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 2008