Skip to content

101 Harmon St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block18705
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
32%
Improvement Value:$169,600
68%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,067-0.7%
2024$5,102+45.8%
2023$3,499-0.4%
2022$3,514+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890