Skip to content

95 Harmon St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block18705
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
28%
Improvement Value:$206,200
72%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395-0.6%
2024$6,435+40.1%
2023$4,594-0.4%
2022$4,611+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905