Skip to content

91 Harmon St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jan 11, 2005

Property Information

Block18705
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
28%
Improvement Value:$206,200
72%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395-0.6%
2024$6,435+40.1%
2023$4,594-0.4%
2022$4,611+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 7482, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1905