Skip to content

28 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block18801
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,056
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
21%
Improvement Value:$285,800
79%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,079-0.6%
2024$8,130+40.1%
2023$5,803-0.4%
2022$5,825+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8634, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1905