Skip to content

360 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block19006
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,540
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
27%
Improvement Value:$426,100
73%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,088-0.6%
2024$13,170+40.1%
2023$9,401-0.4%
2022$9,436+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,540DeedBook 9471, Page 718Recorded2/12/2020

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9000, Page 904Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8264, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1880