Skip to content

300 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2008

Property Information

Block20301
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H.
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,693
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
31%
Improvement Value:$419,300
69%
Total Assessment$604,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494-0.6%
2024$13,579+40.1%
2023$9,693-0.4%
2022$9,729+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890