Skip to content

291 Clendenny AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block19102
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,300
22%
Improvement Value:$401,900
78%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,507+73.4%
2024$6,635+40.1%
2023$4,737-0.4%
2022$4,754+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,760DeedBook 9903, Page 355Recorded5/29/2025

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,760DeedBook 9805, Page 935Recorded3/4/2024

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 9320, Page 60Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$168,800

From:

To:

DeedBook 9287, Page 907Recorded3/5/2018

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 9235, Page 499Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7370, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1915