Skip to content

293 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block19102
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,300
39%
Improvement Value:$177,300
61%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,489-0.6%
2024$6,530+40.1%
2023$4,661-0.4%
2022$4,679+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,160DeedBook 9734, Page 433Recorded3/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960